Bezpieczeństwo alergika
poza domem

Życie alergika i jego rodziny jest całkowicie podporządkowane chorobie, natomiast nie musi oznaczać rezygnacji z wakacji, aktywności na świeżym powietrzu, czy też życia towarzyskiego. Warto zabezpieczyć organizm przed alergią i unikać kontaktów z alergenami, poprzez dobre nawyki, higienę i planowanie życia rodzinnego. Jeśli jeszcze nie wiesz jak dbać o bezpieczeństwo alergika poza domem, koniecznie przeczytaj artykuł.

Niebezpieczne alergeny

Alergeny, nazywane antygenami to substancje wywołujące w organizmie człowieka reakcję obronną układu immunologicznego. Osoba uczulona na dany alergen, po bezpośrednim kontakcie, głównie wdychaniu lub zjedzeniu, ale też kontakcie skórnym, zaprószeniu oczu, ukąszeniu, zaczyna kichać, łzawić, może nastąpić obrzęk narządów, swędząca wysypka, plamy, trudności z oddychaniem, zapalenie spojówek – a w najgorszych przypadkach może dojść do duszności i wstrząsu anafilaktycznego. Do najczęstszych alergenów wziewnych zalicza się pyłki traw, drzew, zbóż, ziół i chwastów, sierść i skórę zwierząt domowych, roztocza, grzyby i pleśń, jad owadów oraz alergeny pokarmowe: głównie mleko, jajka, orzechy, owoce morza. Uczulają też składniki leków oraz kosmetyków, lateks, metale. Prawie 80% alergików cierpi na alergiczny nieżyt nosa.

Bezpieczeństwo alergika poza domem – gdzie czyha alergen?

Alergik na wakacjach, na wycieczce, poza domem ma wiele niebezpiecznych okazji do kontaktu z alergenami. Kalendarz pyleń roślin rozpoczyna się właściwie już od końca stycznia, pyleniem leszczyny. Przybiera na intensywności od czerwca do połowy września, kiedy jednocześnie pylą drzewa, trawy, zioła, chwasty i kończy późną jesienią, gdy intensywnie uczulają grzyby oraz pleśnie. W przypadku zwierząt domowych, uczula stale ich sierść i naskórek. Wizyta u znajomych, którzy mieszkają z kotem, może być bardzo trudna dla alergika. Jego sierść i naskórek obecne są na ubraniach, dywanach, w powietrzu. W mieszkaniu potrafią utrzymywać się ponad dwa lata po opuszczeniu domu przez zwierzaka. Dlatego nie zaleca się alergikom nie tylko wizyt towarzyskich, ale wynajmowania, kupowania i mieszkania w domach, w których uprzednio mieszkał kot czy pies.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa alergika poza domem jest korzystanie z ofert restauracji i punktów gastronomicznych. Stołowanie się na mieście dla alergika może skończyć się tragicznie. Niekiedy alergeny pokarmowe, obecne są w produktach, w których nikt by się ich nie spodziewał. Na przykład orzechy czy soja, ze względu na cykl produkcyjny mogą być obecne w wielu słodyczach, ciastkach. A że są silnym alergenem, nawet minimalne ilości mogą wywołać silną reakcję uczuleniową. Podobnie z uczuleniem na owoce morza – gdy odwiedzamy nowe punkty gastronomiczne, nie mamy pewności, czy deska do krojenia i nóż nie zostały użyte uprzednio do przyrządzenia owoców morza, które również są bardzo silnym alergenem.

Gdzie na wakacje z alergikiem?

Gdzie wyjechać na wakacje z alergikiem? To pytanie zadają sobie rodzice małych alergików, ale i sami dorośli alergicy. Czas wakacji w kraju to okres najintensywniejszego pylenia roślin w Polsce. Dobrym kierunkiem podróży jest zatem wyjazd w obszary dużych zbiorników wodnych, gdzie osadzanie pyłków jest niewielkie. Zatem doskonałym kierunkiem jest wyjazd na morze i wybór ośrodka, który specjalizuje się w kuchni dla alergików i można zamówić na przykład dietę bezmleczną, bezglutenową i wiele innych. Ośrodki przyjazne zwierzętom, są możliwe do zaakceptowania, pod warunkiem że posiadają pokoje, w których nigdy nie przebywało zwierzę.

Stołowanie na mieście zawsze niesie ryzyko alergii, natomiast można zawsze zapytać o sposób przygotowania posiłków (niektóre bary sushi podkreślają w swojej ofercie, w przygotowaniu menu dla kobiet w ciąży, stosowanie osobnej deski i noży do krojenia, bez kontaktu z surową rybą czy owocami morza). Zawsze też warto mieć własną przekąskę, która nie wywołuje alergii. W przypadku dzieci można ratować się gotowymi daniami w słoiczkach, o których odgrzanie można poprosić w restauracji. Często rodziny z małymi alergikami wybierają opcję wakacji z samodzielnym przygotowaniem posiłków w kuchni w ośrodku wypoczynkowym, domku letniskowym czy apartamencie.

Warto też planować wakacyjne wyjazdy i sposób odpoczynku, sprzyjający alergikom. Zwiedzanie muzeów, kościołów, a także ośrodków i parków wodnych może być dobrą formą wypoczynku dla alergików uczulonych na pyłki roślin. Warto też zmianę klimatu i odpoczynek planować zimą, kiedy można relaks połączyć z wysiłkiem sportowym i uniknąć pylenia roślin. Najważniejszym jednak działaniem jest posiadanie leków, łagodzących objawy alergii i ich przyjmowanie zgodnie z planem leczenia ustalonym z lekarzem.

Niezbędnik alergika

posiadanie przy sobie leków przeciwalergicznych przyjmowanych na stałe, oraz łagodzących przebieg ataku alergii,

noszenie okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed pyłkami,

częste mycie rąk i twarzy,

monitorowanie kalendarza pyleń roślin,

wybór kierunku wakacji zgodny z najmniejszą obecnością alergenów w powietrzu,

korzystanie z ofert ośrodków wypoczynkowych, zgodnie z wymogami danej alergii, np. bez zwierząt, z kuchnią opartą na diecie pokarmowej, rodzajem pościeli,

organizowanie czasu tak, aby uniknąć ekspozycji na alergeny wziewne: np. zwiedzanie muzeów, kościołów, miasteczek wodnych,

w przypadku małych dzieci, na wakacje można zabrać własną pościel, jedzenie w formie weków i słoiczków, zawsze posiadać w plecaku zdrową nieuczulającą przekąskę.

Czytaj także

MOMESTER NASAL

Produkt leczniczy Momester Nasal aerozol do nosa wskazany jest w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych w wieku od 18 lat.

czytaj więcej